0212 222 25 38 Talatpaşa Akçalı Sk. No:4 Pk-34400 Kağıthane / İSTANBUL 09:00 - 18:00
IMG-LOGO
Ana Sayfa / Duyurular / E-SINAV HAKKINDA BİLGİLENDİRME

E-SINAV HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Elektronik Sınav (Esınav) Harcımı Nasıl Yatırabilirim?

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri E-sınavı harcınızı web sayfamızın ödeme menüsünden banka kartınızla veya Ziraatbank, Vakıfbank ve Halkbank ATM'leri üzerinden yatırabillirsiniz ATM üzerinden yatıracakların izleyeceği işlem sırası: KARTSIZ İŞLEMLER - ÖDEME İŞLEMLERİ - EĞİTİM VE SINAV ÖDEMELERİ - MEB ÖDEMELERİ - MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ E-SINAVI adımlarını izleyerek yatırabilirler. 2022 Yılı İçin E-Sınav Harcı 240 TL olup 2023 yılı için henüz belirlenmemiştir. Sınav tarihinin belli olabilmesi için E-Sınav Harcının yatırılmış olması gerekmektedir.

Esınav tarihim ne zaman belli olur?

Esınav başvuruları, adayın kayıtlı olduğu eğitim döneminden ( Her ayın 10 undan ) itibaren beş iş günü sonrasında yapılabilmektedir. Harcını yatırmamış bir adayın Esınav başvurusu yapılamamaktadır. Her aday kayıtlı olduğu eğitim döneminden itibaren 45 gün içinde Esınav harcını yatırmalıdır. Başvurusu yapılan adayın Esınav tarihi İlçe Milli Eğitimin Müdürlüğü' nün onay vermesinin ardından BAKANLIK TARAFINDAN OTOMATİK verilmektedir. 

Esınav tarihi belli olan adayların Esınav tarihleri Kursumuz tarafından adaylara bildirilir.

Esınavda Kaç Soru Sorulacak?

12 soru İlk yardım; 23 Soru Trafik; 9  Soru Araç Tekniği ve Motor; 6 Soru Trafik adabı olmak üzere toplam 50 soru sorulacaktır ve süre 45 dk. dır.

E-Sınava Nasıl Çalışmalıyım?

En Başarılı Çalışma, Uygulamamız Üzerinden Konu Çalışarak Bölüm Sonu Sorularını Çözmek ve Akabinde Bol Soru Çözerek Yanlış Cevaplarımızı İlgili Konuyu Tekrar Ederek Yanlışlardan Kurtulmaktır. Günümüzde cep telefonunuza indirebileceğiniz diğer popüler ehliyet sınav soru uygulamalarından da faydalanabilirsiniz.

E-Sınavı Geçmek İçin Kaç Puan Almam Gerekiyor?

Ehliyet sınavı için başarı puanınızın 100 puan üzerinden 70 olması gerekir.  Her sorunun puan değeri  ikidir. 70 puan alabilmek için 50 sorudan  “en az” 35 tane doğru cevap verme zorunluluğu bulunuyor. Yanlış yaptığınız sorular doğru yanıtları götürmez.

E-Sınavdan Kalırsak Ne Olacak?

Toplam 4 (DÖRT) E-Sınav Hakkınız Bulunmaktadır. Ancak yönetmelik gereği kaldığınız sınavdan Bir Sonraki Sınava Başvuru Yapabilmek İçin En Az 15 Gün Geçmesi gerekmektedir. Sınavdan kaldıktan sonra 40 gün içinde esınav harcınızı yatırmamış olursanız başvurunuz yapılamaz. Başvurunuz yapılmamış olursa 1 (BİR) hakkınızı daha yakmış olursunuz. Bu sürelerin takibinin sorumluluğu adaya aittir. 

E-Sınav Sonucuma İtiraz Edebilir miyim ?

E-Sınav sonucunuzun yanlış olduğunu düşünüyorsanız "Sınav Tarihinden Sonra 5 (beş) İş Günü içinde T.C. ZİRAAT BANKASI, TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI veya TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. şubelerinden ya da internet Bankacılığı üzerinden Kurumsal Ödemeler menüsünden itiraz ücreti (2022 yılı için 30TL) yatırarak e-itiraz modülü ( https://eitiraz.meb.gov.tr/  ) üzerinden İtiraz Başvurusu yapabilirsiniz. İtiraz formuna mutlaka itiraz ücreti dekontu eklenmelidir. İtirazınıza gelen cevabı yine aynı modülden takip edebilirsiniz.

E-Sınavdan Başarılı Olursak Süreç Nasıl İşler ?

E-Sınavdan Başarılı Olduğunuzda Yönetmelik Gereği Direksiyon Derslerinizi Almaya Hak Kazanırsınız. Kursumuzla Ders Programı Yaparak Sınavı Kazanma Yolunda Hazırlıklarınızı Yaparsınız. Direksiyon Eğitimlerini Eksiksiz Almanız Direksiyon Sınavı Açısından Çok Önemlidir. Yönetmelikçe; 2023 Yılı B Sınıfı için 8.500 TL Karşılığı 2 Ders Saati Simülatör, 14 Ders Saati Akan Trafik Olmak Üzere Toplam 16 Ders Saati Eğitim Alma Hakkınız Bulunmaktadır. Valiliğin MTSK' lara verdiği indirim yetkisince 7.000TL ye kadar ders karşılığı fiyat düşürülebilmektedir.

Direksiyon Usta Öğreticiniz Sınavı Kazanacak yeterliğe Ulaştığınıza Kanaat Getirdiğinde Direksiyon Uygulama Sınavına Girebilirsiniz. Uygulama Sınav Tarihleri Kursun Bağlı Bulunduğu İlçe Milli Eğitim müdürlüğü Tarafından Her Yılın Ocak Ayında O yıla Ait Uygulama Sınav Takvimi Yayınlar. Belirtilen Sınav Tarihlerine Mücbir Sebep Doğmadığı Sürece Riayet Edilir. Sınavların Yapılması veya İptal Edilmesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Görüşüne Bağlıdır.

TRAFİKTE SAYGI İNSANA SAYGIDIR. TRAFİK ADABI AYNI ZAMANDA TOPLUMUN DA ADABIDIR

Kurs Taksidinizi Kredi Kartı ile Hemen Ödemek İster misiniz ?